SKUP MAKULATURY I FOLII

Aktualności

Dlaczego warto segregować śmieci?

Dlaczego segregacja odpadów jest ważna? Statystycznie każdy z nas wytwarza w ciągu roku aż 360 kg śmieci różnego typu. Często chodzi o wyprodukowane ze szkła, tworzywa sztucznego lub papieru opakowania. Obecnie propagowana jest segregacja odpadów, która w wielkim skrócie polega na wrzucaniu do różnych pojemników odpadów organicznych, szkła kolorowego, szkła bezbarwnego, makulatury, metalu i plastiku. Warto zastanowić się, dlaczego właściwie segregacja odpadów jest tak ważna.

Istotnym argumentem przemawiającym za segregacją śmieci jest oczywiście ochrona środowiska naturalnego. Sortowanie śmieci oraz późniejsze odzyskiwanie z nich różnych surowców to skuteczna metoda, by zapobiec stopniowemu przepełnianiu się składowisk odpadów. Recykling umożliwia nam ponadto wyraźne ograniczenie zużycia surowców naturalnych różnego typu.

Dlaczego tak istotny jest fakt, że segregacja odpadów pozwala na dłuższe wykorzystywanie jednego wysypiska śmieci? Obecnie budowane wysypiska śmieci muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby zminimalizować wpływ składowanych odpadów na środowisko. Sama budowa takiego wysypiska (o stosunkowo niewielkim wpływie na środowisko naturalne) to nie tylko operacja czasochłonna, ale także wymagająca dużych nakładów finansowych. Co istotne, niektóre z wyrzucanych śmieci są naprawdę bardzo niebezpieczne. Ciągle jeszcze wiele osób wyrzuca stare żarówki, akumulatory, baterie, termometry, lekarstwa itd. do koszów z niesegregowanymi odpadami. W praktyce oznacza to, że zgromadzone na wysypisku śmieci zawierają mnóstwo substancji bardzo groźnych dla środowiska i dla człowieka. Niektóre substancje wchodzą w reakcję, w efekcie powstają związki o działaniu toksycznym, które mogą dostać się do gleby i wody. Konsekwentna segregacja odpadów pozwala na dłuższą metę uniknąć sytuacji, kiedy to niebezpieczne substancje trafiają do wody pitnej.

Szkodliwość wysypisk śmieci, na których nie jest prowadzona segregacja odpadów, wynika również z faktu, że zgromadzone w jednym miejscu śmieci wytwarzają różnego typu gazy, często dochodzi do ich wybuchu. W jego wyniku nie tylko powstaje toksyczny pył, ale również stopniowo zwiększa się efekt cieplarniany. To jednak nie wszystko. Ze względu na fakt, że na wysypiska śmieci trafia ogromna ilość odpadów organicznych, śmieci stają się pożywieniem dla zwierząt takich jak: szczury, wrony, muchy itd. – nie trzeba chyba mówić, że wszystkie one przenoszą dalej szkodliwe drobnoustroje, z którymi mają bezpośredni kontakt w trakcie poszukiwania pożywienia na wysypisku.

Jak już wspomnieliśmy, segregacja odpadów to nie tylko chronienie środowiska naturalnego ale także sposób na naprawdę ogromne oszczędności. Śmieci produkowane przez nas każdego dnia to doskonałe źródło tzw. surowców wtórnych, czyli takich, które można wykorzystać ponownie. Opakowania wykonane z metalu, szkła, tektury, tworzyw sztucznych – wszystkie można stosunkowo łatwo i tanio przetworzyć. Co ważne, przetwarzanie surowców jest znacznie tańsze niż proces pozyskiwania surowca i produkcja różnych przedmiotów zupełnie od podstaw. Przykładowo wytapianie stali ze złomu oznacza dla nas oszczędność energii sięgającą nawet 95%.

Segregacja odpadów przekłada się na wymierne korzyści dla nas wszystkich. Wrzucając do niebieskiego kosza na śmieci papier i tekturę, przyczyniamy się do ratowania lasów przed wycinką. Jedna tona zgromadzonej makulatury dostarcza tyle surowca, co 17 drzew. Z surowca pozyskiwanego w wyniku recyklingu makulatury produkowane są kartony, teczki, zeszyty szkolne itd. Nie tylko zbieranie makulatury pozwala nam na wyraźne oszczędności. Tona szkła dostarcza surowca do wytworzenia ponad 3000 butelek półlitrowych, tona butelek typu PET w zupełności wystarcza, aby wyprodukować około 100 polarów, z kolei tona zużytej folii pozwoli na wyprodukowanie aż 55 550 toreb na zakupy. Wykorzystywanie posegregowanych odpadów to również naprawdę duże oszczędności energetyczne. Przetworzenie jednej puszki z aluminium oznacza oszczędność energii, która z powodzeniem wystarczy do zasilania telewizora nawet przez trzy godziny. Recykling jednej zaledwie torby z plastiku pozwala na zaoszczędzenie energii umożliwiającej świecenie żarówki (60W) przez mniej więcej 10 minut. Liczby mówią same za siebie. Segregacja odpadów naprawdę się opłaca.

29

Kondzłomex Szymon Woźny | Skup Makulatury i folii | Jaraczewo